Skip to main content
Pühtitsa Jumalaema Uinumise Stavropigiaalne Nunnaklooster

Kloostri kirikud


Pühtitsa kloostri arhitektuurikompleksi iseloomustab harmooniline ühtsus elanike maailmavaate, eluviisi ja argieluga. Aeg ja katsumused on ansamblit korduvalt säästnud, paljud hooned on siiani säilinud oma algupärases kujus.

„Inimesed, loodus ja pühapaigad – need on peamised tingimused, mis tõmbavad inimesi siia,” võib lugeda külalisteraamatust. „Aga kõige olulisem on see, et inimeste südamed ja hinged köidab Jumala arm, mis pühitseb siin kõike ja täidab oma ebamaise vaimuga. Justkui võetakse inimhingedelt igapäevased mured ja elukoormad.”

Kloostri arhitektuuransambel kui rahvuslik aare on riigi kaitse all.

Vaga Arseni Suure ja Nikolai Imetegija kirik

Kloostris on kokku kuus kirikut. Esimene on puukirik, ehitatud 1885. aastal Jumalaema Uinumise imettegeva ikooni leidmise kohale (praegune kalmistukirik Vaga Arseni Suure ja Nikolai Imetegija auks).

Pühade Siimeoni ja Anna söögisaalikirik

Jumalaema Uinumise peakiriku ja pargi vahel, lillepeenarde keskel, asub 1895. aastal ehitatud Püha Siimeoni ja Anna söögisaalikirik. Selle soklikorrus on laotud suurtest graniitplokkidest koos sees sisalduva kiltkiviga. Kirik ise asub hoone teisel korrusel – väike kirik on ühendatud klaasuste kaudu avara söögisaaliga, ja esimesel korrusel asub kloostri köök. Kiriku altari all asub Psalteeriumi lugemissaal, kus Pühtitsa nunnad vahetuvad iga kahe tunni järel, lugedes Katkematu Psalteeriumi elavate ja surnute eest.

Radoneži vaga Sergi kirik

Refektoorium-kirikust viib saja-aastaste pärnade allee Pühale mäele. Siin vaikuses seisab omaette Radoneži vaga Sergi puukirik. Selle range, telgikujuline siluett tugevdab taevasse tõusmise muljet. Kiriku haruldane ilu ja graatsia poolest erakordne nikerdatud ikonostaas on valmistatud heledast tammepuust. Tähelepanu köidavad ainulaadsed, peenelt valmistatud metallist pärjad portselanlilledega – viimane kingitus vürst Sergei Šahhovskoile.

Jumalaema Uinumise peakirik

Kloostri hing, selle vaimne süda, on viiekupliline Jumalaema Uinumise peakirik, mis on ehitatud Aleksandr Poleshhuki projekti järgi 1910. aastal.

Majesteetlik ja monumentaalne, kuldsete ristidega kroonitud, valitseb see kirik tasase ümbruse üle, sulandudes harmooniliselt põhjamaiste looduse rahuliku iluga.

Jumalaema Uinumise peakiriku arhitektuuris, harmoonilises vasekuplite, heledate tamburite ja kõrgete seinte kooskõlas, mis on laotud dekoratiivse, ilusa tekstuuriga liivakivivärvi tellistest, koos punase Kreenholmi tellise ornamentaalse mustriga ja kaarsete raamistustega, on tunda Moskva-Jaroslavli koolkonna mõjutusi.

Kirik mõjub „nagu üks kivi” oma värvide mitmekesisuses.

Koos kolme altaariumiga kuni 1200 inimest mahutav on see avar ja ruumikas. Peamine altar kiriku keskel on pühendatud Jumalaema Uinumisele. Lõunapoolne kabel paremal „Vene maa eestkostjale” Vaga Serafim Sarovist Imetegijale ning mungaelu õpetajale Vaga Johannes Redelikirjutajale (Klimakos). Põhjapoolne kabel vasakul Myra piiskopile ja imetegijale austatud Püha Nikolausele ning suurmärtrile ja mürrivoolajale Püha Demetriosele Tessaloonikast.

Püha Aleksei ja Varvara kirik

1986. aastal pühitseti kloostri vanadekodus Püha Piiskop Aleksi ja Suurkannataja Varvara kodukirik.

29. augustil 2016. aastal Püha Jumalaema Uinumise järelpühal ja Issanda käteta tehtud pühakuju Edessast Konstantinoopolisse kandmise päeval toimus Pühtitsa Jumalaema Uinumise Stavropigiaalses Nunnakloostris uue Psalteeriumi lugemise kiriku pühitsemine Moskva imetegija metropoliidi Aleksij ja Püha suurkannataja Varvara auks, samuti pühitseti vanadekodu alusmüürid.

Ristija Johannese ja Preestermärter Issidori ristimiskirik

1990. aastal pühitseti Sergiuse kiriku lähedal väike puidust ristimiskirik, mis on pühendatud Püha Ristijale Johannesele ja Preestermärtrile Issidorile Tartust. Siin toimub laste ja täiskasvanute ristimine.